Slovo psychologa

Nikdo na sebe nevezme odpovědnost za naše rozhodnutí. Každý chápe svět a žije svůj život po svém, na základě své osobní historie, zkušeností z primární rodiny a struktury své osobnosti. Někdy úspěšně, jindy o něco méně. Všichni děláme chyby a všichni se z nich také učíme. Skutečnost, že se zajímáme o sebe, své zdraví, že se chceme učit a získávat nové informace nás posouvá k poznání, že čím více toho víme, tím více si uvědomujeme.

Někdy netřeba věci komplikovat, spíše pojmenovat pravými jmény – touha, intimita, strach, být mámou nebo tátou, starat se, hněv, bezmocnost, důvěra a láska. Zkuste zde najít odpovědi na vaše otázky a když je nenajdete, nebojte se zeptat! Každá otázka je důležitá, neboť je vaše a z nějakého důvodu vás zajímá. Jsme tu pro vás.

OTEVŘENÁ KOMUNIKACE POMÁHÁ

Otázky týkající se sexuality jsou velmi často a naprosto přirozeně doprovázené rozpaky a pocity trapnosti, ale neměly by být. Sexualita a intimita je přirozenou součástí našich životů, jako spánek a dýchání.

Mluvte a sdílejte své pocity

Mluvte o svých pocitech, o svém prožívání a pochybnostech, ale také o svém zdravotním stavu a případných problémech. Mluvte otevřeně s partnerem, blízkou osobou a naučte se popsat svůj stav a symptomy odborníkům. Čím otevřenější a srozumitelnější budete ve vašich slovech, tím více můžete předejít případnému nedorozumění.

Obraťte se na odborníky

Na cestě za vytouženým potomkem někdy narážíme různé překážky. Ta cesta se dá nazvat všelijak hrbolatou, jen ne hladkou. Někdy může být člověk ze všeho unavený, jindy až znechucený. Přesto se nebojte vyhledat pomoc. Existuje celá řada odborníků, na které se můžete obrátit, pokud se vám nedaří naplnit vaši touhu po miminku. Má význam jim důvěřovat a stejně tak postupům, o kterých mluví. Obraťte se na ně co nejdřív, dokud je ještě čas, mluvte o vašich problémech, protože na to nemusíte být sami.

RODIČOVSTVÍ – VELKÝ DAR I OBTÍŽNÝ ÚKOL

Rodičovství je nesmírně složitý a těžko popsatelný stav. Když se však zredukuje na úplnou podstatu, je to stav, kdy se člověk stává a je rodičem. Rodičem pro své dítě. Žena matkou, muž otcem. Je to jeden z nejnáročnějších a zároveň nejkrásnějších stavů, jaké může člověk prožívat.

Mít děti nebo ne?

Každý kráčíme po své cestě životem a máme pocity, které nás po ní provázejí a vedou. V mládí si mnoho lidí představuje svůj život bez závazků. A tak trochu to k prožívání tohoto období patří. Je v pořádku změnit názor, dospět, rozhodnout se o pár let jinak a začít si hledat partnera, rozvíjet s ním blízký vztah a založit rodinu, mít a vychovávat spolu děti. Každý na této cestě jde svým tempem. Vzájemné poznávání partnerů a zvykání si na sebe je náročný a dlouhý proces. Důležité je povzbuzení a uvědomění si svých kompetencí ve vztahu, a když přijde čas, nebát se uvažovat o dětech.

Vaše obavy jsou přirozené

Stát se rodičem v sobě nese nesmírnou zodpovědnost. Už samotné rozhodnutí, prožívání připravenosti, často i nepřipravenosti na takový nelehký úkol, s sebou přináší mnoho pocitů úzkosti, očekávání a často i tlaku. Tlak ze svého nitra, tedy psychické a biologické hodiny. Tlak z rodiny: “Setra už mě dvě děti a se jich dočkáme od tebe?” Tlak ze strany přátel nemusí být přímý, ale vidíme, jak naše vrstevnice, kamarádky jsou těhotné nebo již vozí v kočárcích svá miminka. Tlak ze strany společnosti: “Vyber si mezi kariérou nebo dítětem, když budeš mít dítě, nebudeš moci podávat v práci stoprocentní výkon.”

REPRODUKČNÍ ZDRAVÍ A PLÁNOVÁNÍ RODINY

Určitě jste slyšeli, že štěstí přeje připraveným nebo člověk míní, život mění. V životě máme neustále nějaké plány. Jakou střední nebo vysokou školu si vybereme, co nakoupíme a s kým se večer setkáme. Náš život je plný plánů a jejich naplňování. V dospělém věku lidé plánují rodinu. Většinou touží zpečetit svůj vztah a lásku manželstvím, plánují si společný život ke kterému přirozeně patří i děti. Ale i když se rozhodnou jinak, je to v pořádku. Někdy to jde bez větších, či menších problémů a lidé skutečně zažívají své rodičovské štěstí.

Někdy se milující dvojici nedaří počít dítě, i když po něm velmi touží. Zde pomalu a jistě začíná koloběh vyšetření, hledání odpovědí. Někdy stačí málo, a ženě se podaří otěhotnět. Někdy je ta cesta komplikovanější.

Máte dostatek informací?

Získávání základních informací a vyvracení zažitých mýtů, jsou prvním krokem k utváření soudržnější představy o reprodukčním zdraví a možnostech fungování v oblasti intimity a sexuality, kvalitního osobního života.

Správná edukace a dostupnost informací ale není zdaleka odpověď na všechno, může však být nápomocná při včasném řešení problémů nebo pro větším porozumění tomu, co a proč se se mnou děje. Mějte na paměti i to, že přemýšlení o rodičovství, plánování rodiny mají být naše dobré a hlavně svobodné úmysly, ale bez našeho úsilí a přičinění se mohou snadno rozplynout.

A CO, KDYŽ SE NEDAŘÍ?

Jak každý z nás vnímá, prožívá, plánuje a naplňuje svůj život? Většina lidí směřuje k tomu, aby si našli partnera, se kterým se budou cítit dobře a kterému mohou důvěřovat. Později s ním chtějí založit rodinu, mít a vychovávat spolu děti. Někdy však touha po dítě zůstává delší dobu nenaplněna. Poslední dílek do skládačky vám chybí a na první pohled se může zdát, že je vše ztraceno. V takových chvílích často zapomínáme, že všechny dílky skládačky již máme a chybí nám pouze ten jediný.

Zastavte negativní myšlení

Pokuste se zachovat chladnou hlavu a nedovolte negativním myšlenkám, aby ovládly váš život. Mluvte o svých pocitech a problémech a obraťte se na odborníky, kteří vám pomohou.

Když se dva potkají, na věku nezáleží

Někdy muž či žena potká toho pravého nebo pravou až v pozdějším věku. Už to, že se potkali je velký dar. Pokud ale uvažujeme o potomstvu, v prvním kroce je dobré znát své možnosti. Vědět o svém zdravotním stavu, zdraví partnera, o faktorech, které vstupují do celého procesu úspěšného otěhotnění, včetně toho, že některé procesy jsou časově limitované. Co je však důležité na tomto místě poznamenat, že rodina může být bezdětná, přesto spokojená a naplněná.