CO MŮŽU UDĚLAT PRO LEPŠÍ KVALITU VAJÍČEK NEBO SPERMIÍ?

Co udělat pro lepší kvalitu vajíček?

Ženy se rodí s určitým počtem vajíček a žádná další již během života nevznikají. S přibývajícím věkem klesá jejich počet i kvalita. Negativní vliv mohou mít také některé léky. Pokud plánujete otěhotnět, je vhodné konzultovat celkový zdravotní stav s ošetřujícím lékařem.

V prekoncepčním období se všem ženám doporučuje užívat kyselinu listovou v dávce 400 mikrogramů denně1. S užíváním se doporučuje začít i několik měsíců před otěhotněním, nejpozději ale při potvrzení gravidity. V zimním období může být prospěšný vitamín D, ale pro plošné užívání dalších vitamínů, stopových prvků, antioxidantů a jiných výživových doplňků stravy neexistuje jednoznačné lékařské doporučení. Obecně se to doporučuje po prokázání jejich nedostatku, při speciálních stravovacích návycích nebo dietách.

Co udělat pro lepší kvalitu spermií?

U mužů je vliv věku na plodnost méně patrný. Vývoj spermií trvá necelé 3 měsíce a veškeré faktory, které na muže během této doby působí, mohou negativně ovlivnit výsledky vyšetření. Kvalitu spermií odráží momentální zdravotní stav, vliv vnějšího prostřední nebo užívaná medikace. V případě snížených hodnot spermiogramu je nutné se nejprve zamyslet nad možnou příčinou tohoto stavu.

Tvorbu spermií ohrožuje také zvýšená teplota. Prodělání hořečnatého onemocnění nebo infekce pohlavních orgánů může vést k poklesu počtu a funkční kvality spermií. V extrémních případech se může objevit dočasná azoospermie. Špatný vliv na kvalitu spermií v souvislosti se zvýšenou teplotou může mít i sedavé zaměstnání, nošení těsného spodního prádla, časté saunování a horké koupele. Varlata nejsou umístěna v šourku náhodou, ale za účelem snížení teploty a zajištění optimálního prostředí pro vývoj spermií. Negativně působí také stres, abnormální fyzický výkon nebo nedostatek spánku. Tyto faktory ovlivňují míru vyčerpání organismu a v důsledku toho i spermatogenezi.

Mezi doplňky stravy pro zlepšení kvality spermií patří antioxidanty (CoQ10, vitamín C a E), selen a zinek. Jejich užívání se doporučuje po konzultaci s lékařem na základě horších výsledků spermiogramu nebo zvýšené DNA fragmentace spermií (např. u kuřáků). Zatímco antioxidanty chrání buňky před oxidačním stresem a poškozením DNA, selen a zinek podporují tvorbu spermií a zlepšují jejich kvalitu.

Zdravý životní styl je základ

Vyvarujte se kouření cigaret, snažte se vyhýbat stresu, zařaďte do svého programu pravidelný pohyb, jezte zdravou a vyváženou stravu a nepijte příliš mnoho alkoholu. V případě, že trpíte nadváhou nebo obezitou, pokuste se pár kilogramů shodit2.