JAK LÉČBA NEPLODNOSTI PROBÍHÁ?

Návštěva u gynekologa

Pokud se ženě nedaří otěhotnět, nejprve by měla kontaktovat svého gynekologa, který provede potřebná vyšetření. Provádí se gynekologický ultrazvuk, hodnotí se hormonální profil ženy a spermiogram u muže. Následně může doporučit léčbu neplodnosti nebo najde jiné řešení. Léčba neplodnosti v České republice je umožněna pouze do určitého věku ženy, tedy do 48 let + 364 dní (do 49. narozenin).

Výběr kliniky a první konzultace

Pokud se rozhodnete pro léčbu neplodnosti, nejprve budete muset kontaktovat kliniku asistované reprodukce, kterou jste si vybrali. V České republice se v současnosti nachází 49 center asistované reprodukce včetně jejich poboček. Léčba neplodnosti je tedy poměrně dobře dostupná.

Jakmile budete mít ve výběru kliniky jasno, domluvíte si vstupní konzultaci, kterou většina klinik nabízí neplodným párům zdarma. Žádanka od ošetřujícího lékaře není nutná. Při konzultaci se vyhodnocují důležité anamnestické údaje a výsledky vyšetření obou partnerů. Pokud nejsou k dispozici žádné výsledky, indikují se potřebná vyšetření a konzultace se provede ve dvou etapách. Pacienti, kteří jsou odeslání svými ošetřujícími lékaři, výsledky vyšetření již většinou mají.

Mapa center asistované reprodukce v ČR

pointer

PRAHA
16 center

CAR FN v Motole
CAR ÚPMD
CAR VFN Praha
Europe IVF International (Dandelion IVF Prague)
Ferticare Prague
Fertility Port Prague
Gennet Archa
Gennet Letná
Gynem IVF centrum
ISCARE IVF
IVF CUBE
Prague Fertility Centre
ProCrea Swiss IVF Center in Prague (NL-Gest)
PRONATAL Plus
PRONATAL Sanatorium
UNICA Prague

pointer

BRNO
7 center

CAR 01 Brno
Sanatorium Helios
L'ART (MUDr. Aleš Bourek)
Reprofit International Brno
ReproGenesis
REPROMEDA
UNICA

pointer

OSTRAVA
4 centra

EuroFertil CZ
Gyncentrum Ostrava
Reprofit International Ostrava
Repromeda Ostrava

pointer

OLOMOUC
3 centra

CAR FN Olomouc
FERTIMED
IVF clinic

pointer

PLZEŇ
3 centra

CAR FN Plzeň
IVF Zentren Prof. Zech Pilsen
NATALART

pointer

ČESKÉ BUDĚJOVICE
2 centra

PRONATAL Repro
Sanatorium ART

pointer

TEPLICE
2 centra

PRONATAL NORD
Stellart

pointer

KARLOVY VARY
2 centra

FertiCare SE Karlsbad Fertility
PRONATAL SPA

pointer

HRADEC KRÁLOVÉ
1 centrum

Sanus Hradec Králové

pointer

ZLÍN
1 centrum

Klinika reprodukční medicíny
a gynekologie IVF Zlín

pointer

JIHLAVA
1 centrum

SANUS Jihlava

pointer

PARDUBICE
1 centrum

SANUS Pardubice

pointer

LIBEREC
1 centrum

GENNET Liberec

pointer

KOSTELEC NAD ORLICÍ
1 centrum

ARLETA IVF

pointer

KOLÍN
1 centrum

PRONATAL Kolín

pointer

ŠUMPERK
1 centrum

FERTIMED

pointer

ZNOJMO
1 centrum

Ferticare ZNAMED

pointer

FRÝDEK-MÍSTEK
1 centrum

Reprogyn CZ

Inseminace

Léčba neplodnosti se dá obecně rozdělit na inseminaci a in vitro fertilizaci (IVF). Inseminace se provádí spíše u mladých žen do 30 let, která mají průchozí vejcovody. Důležitý je také dostatečný počet pohyblivých spermií partnera. Úspěšnost inseminace s věkem výrazně klesá a snižuje se také v případě horších hodnot spermiogramu. Ani v ideálním případě však úspěšnost této metody nepřesahuje 10 %.

Ovariální stimulace jako součást IVF

Za fyziologických podmínek běžně dochází k ovulaci jednoho zralého vajíčka během jednoho menstruačního cyklu. Při léčbě neplodnosti metodou IVF jde o získání více než jednoho vajíčka, v ideálním případě 10–15 vajíček. K tomu se využívá ovariální stimulace, která je individuálně přizpůsobena každé pacientce podle její ovariální rezervy, která je vyjádřena hodnotou AMH.

Odběr vajíček a jejich oplození

Odběr vajíček většinou probíhá v krátké narkóze cestou tzv. vaginální punkce přes poševní stěnu. Jakmile dojde k získání vajíček vhodných k oplození, začnou se zpracovávat spermie. Následně jsou vajíčka oplozena, ve většině případů metodou ICSI. Embrya vzniklá z úspěšně oplozených vajíček se vyvíjí mimo tělo ženy, standardně 5 dní. Během této prodloužené kultivace dochází k přirozené selekci takových embryí, která se vyvíjí správně a jsou 5. den vývoje vhodná k embryotransferu. Embrya, která jsou kvalitní, ale nejsou transferována 5. den vývoje, se kryokonzervují (mrazí a uchovávají k dalšímu použití).

Kolik léčba neplodnosti stojí?

Každá žena s pojištěním v České republice má nárok na částečnou úhradu 4 cyklů do věku 38 let + 364 dní (do 39. narozenin). Jeden základní cyklus léčby neplodnosti (IVF s transferem embrya) vychází přibližně na 70–80 000 Kč včetně léků. Při úhradě cyklu na pojišťovnu se doplatek na léčbu pohybuje mezi 20–30 000 Kč. Existuje ale spousta dalších doplňkových metod indikovaných v jednotlivých případech, které mohou navýšit cenu – využití dárcovský pohlavních buněk, speciální metody zpracování spermií a kultivace embryí, mražení většího počtu embryí atd. Tyto doplňkové metody mohou v indikovaných případech napomáhat procesu oplození a správnému vývoji embryí.